Wystarczy niewinne kłamstwo…

Styczeń 22, 2014 w Just Culture

Kilka dni temu Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. Zawsze śledzę to wydarzenie, dzięki czemu wiem na jakie filmy wybrać się do kina. Nominacja do tak prestiżowej nagrody jest dla mnie dodatkową zachętą do obejrzenia akurat tego, wyróżnionego przez Akademię filmu. W tym roku moją uwagę zwróciły filmy z kategorii Najlepszy film obcojęzyczny. Poszperałam na ich temat w Internecie i skusiłam się na wychwalany na wielu portalach obraz Thomasa Vinterberga pt. Polowanie.

Źródło: filmweb.pl

Źródło: filmweb.pl


Film opowiada historię nauczyciela przedszkola- Lucasa, który po rozwodzie stara się ułożyć swoje życie na nowo. Spotyka się z koleżanką z pracy i  zaczyna optymistycznie patrzeć w przyszłość. Do czasu, gdy jedna z jego podopiecznych- Klara wspomina dyrektorce przedszkola, że Lucas obnażał się przed nią. Dziewczynka jest córką najlepszego przyjaciela głównego bohatera. Lucas nie ma szans na obronę. W tak małym miasteczku wieść o jego chorych skłonnościach rozchodzi się z prędkością światła.  Nikt nie wątpi w prawdomówność dziewczynki, nawet gdy ta otwarcie przyznaje, że wszystko zmyśliła.. wina nauczyciela jest oczywista. Jakby tego było mało, kolejne dzieci twierdzą, że były przez Lucasa molestowane. Społeczność lokalna wydała wyrok- WINNY. Nie ma znaczenia to, że wszystkie zarzuty pod adresem Lucasa zostały zmyślone, nie jest ważne również to, że został z nich oczyszczony, a sprawa została zamknięta przez policję. W świetle prawa jest niewinny, niestety mieszkańcy miasteczka wiedzą swoje…

Źródło: filmweb.pl

Źródło: filmweb.pl

Film bardzo angażuje emocjonalnie. Nie jesteśmy w stanie odciąć się od tej bulwersującej historii. Z jednej strony wiemy, że Lucas jest niewinny, że został pomówiony i szczerze mu współczujemy. Z drugiej zaś rodzi się w naszej głowie pytanie: A gdyby to moje dziecko wyznało: „Obcy pan pokazywał mi siusiaka?” Jak w takich okolicznościach nie wierzyć własnemu, ukochanemu dziecku? Ale nie o tym jest ten film… Film jest przede wszystkim o tym jak ogromna jest siła pomówienia, a czasem nawet plotki. Usłyszymy coś od kogoś, sami dodamy coś od siebie i od razu wydajemy opinie: on jest głupi, brzydki, zły, do niczego się nie nadaje! Często jedynym uzasadnieniem naszego zdania jest to, że ktoś coś powiedział, coś, gdzieś słyszeliśmy. Nie zdajemy sobie sprawy jak wielką krzywdę możemy wyrządzić drugiemu człowiekowi.

Źródło: filmweb.pl

Źródło: filmweb.pl

Oglądając duńską produkcję warto zwrócić uwagę na wspaniałą kreację aktorską Madsa Mikkelsena, który wcielił się w głównego bohatera. Emocje, które wzbudza w widzu są chwilami nie do zniesienia. Poza tym dziewczynka grająca Klarę- Annika Wedderkopp wypadła bardzo przekonująco i wprowadziła do filmu mieszankę niewinności i niebezpieczeństwa. 

Podsumowując, ciężar emocjonalny filmu jest chwilami przytłaczający, dodajmy do tego wolno rozwijającą się akcję, trudną, ale bardzo ważną tematykę i wspaniałe kreacje aktorskie.  Miłośnicy thrillerów psychologicznych na pewno się nie zawiodą. Mam nadzieję, że film odbierze statuetkę dla najlepszego dzieła obcojęzycznego!

A Wy, który z filmów, nominowanych do Oscarów mieliście przyjemność już obejrzeć? Kto, Waszym zdaniem, zasługuje na nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej? Jakie są Wasze typy?

pina-podpis