Świąteczne dekoracje DIY

Grudzień 17, 2013 w Just Home

Od dziecka uwielbiam przygotowywać dekoracje świąteczne. Dawniej wszystko kończyło się na łańcuchu i wycinaniu śnieżynek. W tym roku do swojego stałego repertuaru dołączyłam pieczenie pierników z myślą o powieszeniu ich na choinkę. Nigdy nie ciągnęło mnie do pieczenia i gotowania, ale muszę przyznać, że ostatnio coraz chętniej zaglądam do kuchni nie tylko w poszukiwaniu jedzenia :)

Pomyślałam, że temat dekoracji świątecznych, które właściwie możemy wykonywać wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi będzie idealnym tematem do Projektu Święta. Myślę, że największą frajdą w robieniu pierników jest wspólna zabawa przy wycinaniu z ciasta gwiazdek i serduszek, aby następnie porządnie wybabrać się w lukrze. W sobotę zorganizowałam kameralny babski wieczór, którego głównym celem było pieczenie pierników :) O ile pierwszy etap zakończył się pomyślnie, o tyle dekorowanie lukrem zostało już na mojej głowie… Niestety wino nie jest sprzymierzeńcem prac manualnych i tak robienie pierników zostało rozłożone na dwa dni :)

Just Lovely

Just Lovely

Skorzystałam ze sprawdzonego przepisu mojej Babci:

3/4 szklanki miodu

1,5 szklanki cukru pudru

2 jajka

0,5 kg mąki

1 przyprawa do piernika

1 łyżeczka sody

80 gram masła (roztopionego)

0,5 szklanki śmietany 18%

Ubijamy cukier puder, jajka i miód. Dodajemy roztopione masło i śmietanę. Dodajemy przyprawę i sodę i przesianą mąkę. Następnie formujemy ciasto na kształt bochenka chleba (to wcale nie jest takie proste, można dosypywać mąki) i zostawiamy na 4-5 godzin w lodówce. W trakcie formowania pierników robimy dziurki na wstążkę do powieszenia na choinkę.

Just Lovely

Just Lovely

Pierniczki mają złocisto-miodowy kolor i świetnie smakują.

Just Lovely

Just Lovely

Z męskim wsparciem wczoraj udekorowałam pierniczki lukrem i kolorową posypką.

Własnym dekoracjom jeszcze nie koniec! Tradycyjnie zrobiłam łańcuch, powiedzmy girlandę ;) Pokażę jeszcze w pełnej okazałości na choince, ale to już bliżej świąt. Taki łańcuch jest bardzo prosty, wystarczy kolorowy papier, wstążka, klej, nożyczki… i dużo cierpliwości :)

Just Lovely

Just Lovely

Robicie czy kupujecie dekoracje świąteczne?

 

danka-podpis