Czy sport pobudza kreatywność?

Styczeń 31, 2014 w Just Be

Systematyczne uprawianie sportu poprawia samopoczucie, pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, modeluje mięśnie i zbawiennie wpływa na naszą kondycję. Nie bez przyczyny mówimy również, że ruch to zdrowie. Sport ma tak wiele zalet, o których wiemy wszyscy, ale czy słyszeliście o tym, że regularny ruch wpływa na myślenie i pobudza kreatywność? Nie? To szybciutko czytajcie dalszy ciąg tego wpisu! :)

Źródło: ibsabasketballblog.com

Źródło: ibsabasketballblog.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Holandii postanowili sprawdzić na ile sport może pobudzić kreatywność.  Dr Lorenzo Colzato i jego współpracownicy przebadali 96 młodych, szczupłych i zdrowych osób z których 48 było sportowcami, a pozostali nie ćwiczyli. Badani określani mianem sportowców uprawiali sport co najmniej 3 razy w tygodniu przez 2 lata od czasu rozpoczęcia badania, natomiast „niećwiczący” to osoby, które uprawiały sport rzadziej niż raz w tygodniu.

Wyniki nie do końca potwierdziły oczekiwania naukowców. Ćwiczenia owszem, podnosiły kreatywność badanych, ale jedynie w grupie “sportowców” – ćwiczący regularnie osiągali wyższe wyniki, jeżeli rozwiązywali test kreatywności po wysiłku fizycznym. Jednakże badani prowadzący bardziej „kanapowy” tryb życia wykazywali się mniejszą kreatywnością, jeżeli ćwiczyli przed rozwiązaniem testu niż wtedy, kiedy przed nim odpoczywali. Co interesujące, sportowcy, którzy rozwiązywali testy po okresie odpoczynku, radzili sobie z nimi gorzej niż sportowcy rozwiązujący testy po wysiłku (niezależnie od jego intensywności).

Przyczyny takich wyników nie są do końca oczywiste. Naukowcy jednak sugerują, że wysiłek fizyczny obniża kreatywność u niećwiczących osób po prostu dlatego, że jest męczący. Wymagając skupienia i uwagi, wyczerpuje „zasoby” koncentracji potrzebne do rozwiązywania testów kreatywności. Z kolei sportowcy przyzwyczajeni do wysiłku nie odczuwają negatywnych skutków wyczerpania umysłowego, gdyż znajoma czynność nie wymaga od nich dużej koncentracji. Podwyższenie wyników kreatywności u sportowców naukowcy tłumaczą lepszym dotlenieniem mózgu po wysiłku.

Podsumowując, ćwiczenia podwyższają kreatywność, ale tylko u tych, którzy do ćwiczeń są już przyzwyczajeni. Osobom, dla których intensywny wysiłek jest raczej okazjonalną aktywnością, ćwiczenia mogą czasowo obniżyć poziom twórczości.

Źródło: extremehealthzone.com

Źródło: extremehealthzone.com

Przytoczę również wyniki badań innego naukowca- Amerykanina Marka Davisa, który dowiódł, że codzienny, półgodzinny jogging w znaczny sposób podnosi efektywność naszego mózgu oraz minimalizuje w przyszłości rozwój choroby Alzheimera w naszym organizmie. Sprawność fizyczna sprawia, że nie tylko ciało, ale i mózg dłużej zachowuje „młodość” oraz sprawność. Systematyczne treningi niwelują również zmęczenie psychiczne i pozwalają zachować duchową równowagę.

Kluczem do sukcesu jest zatem systematyczność. Muszę przyznać, że różnie z nią u mnie bywa, potrafię 2 miesiące ćwiczyć regularnie po czym zasypuje mnie lawina obowiązków, ważniejszych i mniej ważnych spraw co sprawia, że zapominam o ćwiczeniach a są też dni, kiedy zwyczajnie mi się nie chce.  Wtedy na ratunek przychodzi mi internet, w którym roi się od motywacyjnych artykułów, zdjęć i wielu wielu ciekawych inspiracji. Tak zmotywowana rozpoczynam serię treningów :) Czego się nie robi dla ciała i umysłu! ;)

A jak jest u Was z systematycznością? Uprawiacie regularnie sport? Jeśli tak, to jaki najchętniej? A może jesteście kanapowcami i od czasu do czasu macie tzw. „sportowe zrywy”?

pina-podpis