Powiedz TAK! Sobie, nie innym!

Styczeń 16, 2014 w Just Be

Koleżanka z pracy prosi Cię, żebyś pomogła napisać jej raport. Dobrze wiesz, że skończy się jak zawsze- napiszesz go za nią. Nie chcesz poświęcać swojego czasu, to jej obowiązek, nie Twój.  Jak odmówić tak aby się nie obraziła? Zazwyczaj wymyślasz jakieś kłamstewko, że masz chore dziecko i musisz od razu po pracy jechać do domu, wymawiasz się czymś. Najczęściej jednak zgadzasz się chociaż robisz to wbrew sobie. Albo inna sytuacja: szwagierka chce pożyczyć od Ciebie pieniądze. Dobrze wie, że masz trochę grosza odłożonego na czarną godzinę, więc wymówka z brakiem funduszy nie przejdzie. Nie masz ochoty pożyczać jej pieniędzy, ale jak jej o tym powiedzieć żeby nie przestała się do Ciebie odzywać? Jak postąpić w sytuacjach tego typu? Jak grzecznie odmówić i jednocześnie nie urazić drugiej osoby? Jak postąpić, żeby pozostać w zgodzie ze sobą?

Źródło: kochajirobcochcesz.p

Źródło: kochajirobcochcesz.pl

Odpowiedź jest jedna: powiedz TAK! Sobie, nie innym! Bądź asertywny /-a!

Asertywność nie wiąże się jedynie z umiejętnością odmawiania.

Źródło: edupelzaki.p

Źródło: edupelzaki.p

Skupmy się jednak na tym, jak pozostać w zgodzie z własnymi przekonaniami i grzecznie odmówić.

Pamiętaj o tym, że niczego nie musisz. Nie musisz pilnować dzieci sąsiadce, nie musisz pożyczać przyjaciółce samochodu, nie musisz! Możesz to zrobić jeśli tego chcesz, ale jeśli czujesz, że robisz to wbrew sobie- odmów. Nie wymyślaj kłamstw, nie wykręcaj się. Powiedz wprost, stanowczo ale nie agresywnie: „Nie pomogę napisać ci raportu, ponieważ chcę po pracy spędzić czas z dzieckiem. Jestem pewna, że posiadasz takie umiejętności oraz wiedzę, że potrafisz napisać go samodzielnie i szef będzie z ciebie zadowolony”.  Ważne, żeby informacja zwrotna była zakończona pozytywnym wzmocnieniem. Jej odbiorca nie odbierze Twojej odmowy negatywnie, zapamięta również zawartą w niej pochwałę.

Odmawiaj spokojnie, nie unoś się. Pamiętaj, żeby nie być agresywnym ani nie lekceważyć rozmówcy!

Nie czuj się winny! Poczucie winy często towarzyszy nam, gdy nie spełnimy oczekiwań drugiej osoby. Bądź z siebie dumny! Udało Ci się pozostać w zgodzie ze sobą.

Respektuj odmowy innych! Osoba asertywna potrafi odmawiać uczciwie, jeśli nie chce czegoś zrobić po prostu tego nie robi, pamięta i szanuje to, że druga osoba też może czegoś nie chcieć i ma prawo do odmowy.

Muszę przyznać, że odmawianie jest trudną sztuką i na pewno wymaga czasu, ale również treningu. Możemy przećwiczyć odmawianie stojąc przed lustrem. Może się Wam to wydać śmieszne, ale naprawdę działa. Metodą małych kroczków, odmówisz raz, drugi, aż w końcu staniesz się osobą asertywną, która jest szanowana za to, że nie daje wejść sobie na głowę.

A Wy często odmawiacie kiedy nie macie ochoty czegoś robić? Jesteście asertywni czy dopiero stawiacie pierwsze kroki w tym temacie? A może nie odmawiacie i jest Wam z tym dobrze? Czekam  na Wasze opinie :)

pina-podpis