Muzyka budzi zmysły…

Styczeń 30, 2014 w Just Be

Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki.

Agrippa Von Nettesheim

Trudno wyobrazić sobie życie bez muzyki. Tysiące słów nie są w stanie oddać nastroju czy samopoczucia, tak jak kilka dźwięków. Muzyka sprawia, że raz rozpiera nas energia, później odczuwamy lęk, po chwili wpadamy w zadumę, a następnie czujemy się zmotywowani do działania. Muzyka buduje nastrój powagi, ale też zabawy. Głównym powodem, dla którego słuchamy muzyki jest dostarczanie różnych przeżyć emocjonalnych oraz regulacja nastroju.

Źródło: scienceillustrated.com.au

Źródło: scienceillustrated.com.au

Muzyka przywołuje wspomnienia. Wracamy do konkretnych sytuacji z przeszłości. Ma swój smak. Czasami wystarczy jedna piosenka, aby została rozbudzona cała historia z dzieciństwa czy młodości. Wspominamy pierwszy pocałunek, taniec z ukochanym, szalone wakacje.

Muzyka ma duży wpływ na nasz nastrój, ale czy pobudza naszą kreatywność, pomysłowość, twórcze myślenie?

Słyszeliście o efekcie Mozarta? Raucher, Shaw i Ky przeprowadzili badanie, w którym grupa badana miała za zadanie przesłuchać 10-minutowego fragmentu sonaty D-dur Mozarta, a następnie wykonać zadanie mierzące zdolności czasowo-przestrzenne.  W porównaniu z grupą relaksującą się w tym czasie w ciszy, osiągnęli wyższe wyniki. Obecnie efekt Mozarta jest podważany. Badacze twierdzą, że nie istnieje. Samo badanie jednak dowodzi, że muzyka ma istotny wpływ na poziom pobudzenia i nastrój. Muzyka może uspokajać, pomagać się skupić, uwalnia wyobraźnię, buduje różne obrazy.

Jeśli chcecie pobudzić twórcze myślenie, wyłączcie radio. Poszukajcie muzyki, której dobrze nie znacie, czegoś nowego, zaskakującego. Może to być muzyka klasyczna, której na co dzień nie słuchacie, a może zupełnie inny gatunek muzyczny. Ale dajcie się zaskoczyć i oddajcie się niosącym falom :)

Oczywiście, każdy ma swoje ulubione utwory, ale pokusiłam się i przygotowałam kilka zupełnie różnych propozycji muzycznych, które być może pobudzą Wasze twórcze myślenie.

http://youtu.be/hvXL-YLRq60

A Wy jakiej muzyki najchętniej słuchacie, gdy szukacie natchnienia, inspiracji? Uważacie, że muzyka ma wpływ na koncentrację, pobudza wyobraźnię, może przywoływać różne obrazy?

danka-podpis