Kontroluj – się!

Grudzień 21, 2013 w Just Be

Do świąt już coraz bliżej. Panie domu już w stresie sporządzają listy zakupów, obmyślają menu na wigilijną kolację, dzielą obowiązki między domownikami – kto sprząta, kto idzie na zakupy, kto kupuje choinkę. Pewnie dla większości ten czas nie należy do najlepszych. Wystarczy pomyśleć o kolejkach w supermarketach i korkach na drodze i już czar świąt pryska.

Ostatnio bardzo dużo myślę o kontroli emocji. Na pewno chcemy kontrolować naszą rzeczywistość. Bardzo wyraźnie to widać właśnie teraz przed świętami, gdy planujemy wszystkie obowiązki, sporządzamy listę… i nie daj Boże coś pójdzie niezgodnie z planem. Niech przedłuży się droga, czas zakupów… dopada istna wścieklizna. Myślę, że zamiast skrupulatnie planować zakupy, przejmując kontrolę nad każdym swoim ruchem, zacznijmy kontrolować – się! Zastanówmy się nad swoimi emocjami, jak sprawić, aby wszystko dookoła nie wpływało na nas negatywnie.

Wskazówka, którą zaraz Wam zdradzę jest uniwersalna i spokojnie można ją stosować każdego dnia, w każdej sytuacji.

Źródło: piccsy.com

Źródło: piccsy.com

ZMIEŃ KIERUNEK SWOICH EMOCJI!

To nie jest proste. Szczególnie, gdy ktoś bezpardonowo wpycha się do kolejki, jakiś cwaniak wymusza pierwszeństwo… Takie sytuacje zdarzają się często i większości z nas. Można pomyśleć w ten sposób, jaki przedstawiłam sytuację.

No nie, co oni sobie wyobrażają. Wpychają mi się do kolejki! Zaraz ich nauczę!

Co za idiota! Wszyscy stoją w korku, ale on musi cwaniakować, a później się wpychać! Jak mnie to irytuje!

Pewnie, można tak myśleć i tak reagować. Tylko po co? Denerwujemy się, podnosi się nam ciśnienie i właściwie… krzywda dzieje się tylko nam. To my odczuwamy złość i zdenerwowanie. A tak naprawdę nie mamy żadnej informacji odnośnie tej sytuacji.

W takich sytuacjach najlepiej zmienić kierunek emocji na EMOCJE NEUTRALNE. Przykład?

WSPÓŁCZUCIE  – Hm.. może coś pilnego się wydarzyło u niego w rodzinie i bardzo się spieszy? Może ktoś bliski miał wypadek? Może nie miał tak dobrych rodziców jak ja, żeby mu wytłumaczyli, że nie wypada wpychać się do kolejek…

ZACIEKAWIENIE – Ciekawe, co się wydarzyło, że tak dziwnie się zachowuje. Może coś wydarzyło się u jego bliskich…

OBOJĘTNOŚĆ – Ech, niech już ma, nie myślę o tym.

ZDUMIENIE – Niesamowite, że tak się zachował. Może coś się wydarzyło… itd.

SPOKÓJ – Zachowuję spokój i harmonię.

Często od razu oceniamy kogoś negatywnie, a tak naprawdę nie mamy żadnej wiedzy na temat tego, czym się kieruje dana osoba. Pamiętajmy, że negatywne myśli karmią tylko nas samych i wpływają one wyłącznie na nasze samopoczucie i zdrowie.

Kontroluj swoje emocje, inaczej one przejmą kontrolę nad Tobą!

Macie swoje sposoby na kontrolę emocji? Co myślicie o moich wskazówkach? Zauważacie wokół brak tej kontroli?

danka-podpis