Jak rozwinąć kreatywność?

Styczeń 27, 2014 w Just Be

Źródło: shop.uncovet.com

Źródło: shop.uncovet.com

Kreatywność jest na wagę złota. Większość pracodawców pragnie pracowników twórczych, będących w stanie znaleźć niekonwencjonalne rozwiązania problemów, wpadających na innowacyjne pomysły. Kreatywność jest w cenie, szczególnie po polskim systemie edukacji, w którym schemat goni schemat. Od najmłodszych lat kreatywność nie jest rozwijana, lecz zabijana. Później wszystkim jest pod górę.

Czy rzeczywiście warto rozwijać kreatywność?  A jeśli tak, to jak skutecznie to zrobić, aby dołączyć do szczęśliwego grona osób kreatywnych?

Badania wskazują, że wyobraźnia ułatwia zapamiętywanie i efektywną naukę. Dzięki kreatywności lepiej radzimy sobie w nowych sytuacjach, sprawniej myślimy. Z tego wynika, że odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi TAK.

Warto pamiętać: aby kreatywność procentowała, musimy poszerzać swoją wiedzę oraz ćwiczyć twórcze myślenie.

Jak rozbudzić swoją kreatywność?

1) Kreatywność drzemie w każdym z nas.

Na początek warto uświadomić sobie, że kreatywność nie jest cechą tylko artystów, innowatorów i wynalazców. W każdym drzemie twórczy potencjał.

2) Bądź ciekawy otoczenia.

Najlepiej ciekawość zaspokajać przez czytanie. Warto w trakcie czytania ćwiczyć swoją wyobraźnię, tworząc w głowie obrazy, symbole, różne wizualizacje. Zapisuj skojarzenia, pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi w tekście i pomyśl inaczej niż autor. Co by było gdyby…

3) Zapisuj swoje pomysły.

Noszenie notesu i długopisu w torbie jest obowiązkowe. Osobiście nie wyobrażam sobie wyjście z domu bez notesu. Również obok łóżka mam karteczki i ołówki. Przed snem często wpadają ciekawe pomysły. Warto również tworzyć mapy myśli. Spojrzeć na każdy zapisany czynnik oddzielnie, ale również łączyć je w całość. Mogą nas doprowadzić do ciekawych wniosków.

4) Nie myśl.

Mistrz medytacji buddyjskiej dr Vimokkha mówi: „Nie koncentruj się za bardzo”. Sądzę, że wiele w tym prawdy. Pozwól swobodnie popłynąć myślom, nie naciskając, że już w tej chwili powinien wpaść do głowy genialny pomysł.

5) Bądź otwarty na krytykę.

Zarówno innych, jak i siebie samego. Każdemu trudno jest przyjąć krytykę. Osobiście nie przepadam za nią, ale często budzę wewnętrznego krytyka, który wytyka mi moje błędy. Oczywiście nie można przesadzać. Zadaniem krytyka jest mobilizacja do działania, a nie zniechęcenie. Warto pytać o zdanie innych i brać pod uwagę ich opinię. Brać pod uwagę nie oznacza, że postępujemy zgodnie z zaleceniami. Każdy ma inną perspektywę, inny styl pracy, sposób bycia. Dopasuj to do siebie i realizuj swoje (być może zmodyfikowane) pomysły.

6) Unikaj perfekcjonizmu.

Dbaj o szczegóły, ale nie trać na nie za dużo czasu. Lepiej coś zrobić, niż grzebać się przy detalach, które ostatecznie i tak mogą ulec zmianie.

7) Bierz pod uwagę porażkę.

Nie ważne czy poniesiesz porażkę, ważne jak na nią zareagujesz. Warto pielęgnować w sobie takie cechy, jak wytrwałość, upór w dążeniu do celu, ale również otwartość na to, co przynosi nam los. Czasami jedno niepowodzenie może okazać się zbawienne. W spokojnym oczekiwaniu pojawią się nowe rozwiązania, otworzą się nowe drzwi.

8) Żyj w zgodzie ze sobą i rób swoje.

Nie ulegaj wpływom kreowanych trendów, masowej kulturze i innym ludziom. Obserwuj, bądź na bieżąco i wykorzystuj to do własnych celów.

9) Otaczaj się kreatywnymi ludźmi.

Podejmuj z nimi współpracę, obserwuj sposób ich działania, czerp, ucz się od nich i przełóż to na siebie, na swoje wartości, swoje podejście.

10) Ćwicz swoją kreatywność.

Jak? Mam propozycję kilku ćwiczeń.

Wiele ciekawych ćwiczeń można znaleźć w pozycji Trening twórczości, E. Nęcka. Ja zaproponuję uproszczone i ogólne ćwiczenia.

Ćwiczenie 1

Zadawaj sobie pytania: Co by było gdybym był niewidzialny… Co by było gdybym latał… Co by było gdyby ktoś czytał moje myśli… Co by było gdyby pies do mnie przemówił… itd.

Dzięki temu oddajemy się w świat fantazji i wyobraźni. Ćwiczymy umiejętność znajdowania różnych odpowiedzi, rozwiązań. W czasie takich ćwiczeń, możemy znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Ćwiczenia 2

Napisz wymyśloną przez siebie historyjkę.

Ćwiczymy wyobraźnie. Z czasem mogą pojawiać się coraz bardziej zaskakujące pomysły. Pozwólmy sobie odpłynąć w świat fantazji.

Ćwiczenie 3

Obcuj ze sztuką. Odwiedzaj galerie, oglądaj obrazy, rzeźby, instalacje i nie patrz na nie dosłownie.Słuchaj innej niż dotychczas muzyki, pójdź w nowe miejsce, sięgnij po nową książkę.

Zaskocz siebie, szukaj skojarzeń, nawet tych absurdalnych.

Na koniec polecam świetny filmik: 29 sposób, aby zostać kreatywnym.

A Wy pracujecie nad swoją kreatywnością? W jakich dziedzinach najczęściej objawia się Wasza zdolność twórczego myślenia? Kiedy wpadają Wam do głowy pomysły?

danka-podpis