Bajkowe Święta…

Grudzień 26, 2013 w Just Culture

Czas pędzi nieubłaganie. Niecierpliwie wyczekiwałam Świąt, wymyślałam dekoracje świąteczne, piekłam pierniki… Wszystko, żeby te dwa dni były wyjątkowe i magiczne. Zastanawiałam się, jak przedłużyć ten czas i smak bajecznych Świąt…

Myślę, że magiczne bajki i powieści mogą stworzyć i przedłużyć niezwykle tajemniczy nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Do głowy przyszły mi dwie pozycje, które najbardziej kojarzą mi się ze świętami: Opowieść wigilijna Karola Dickensa i Dziadek do Orzechów Hoffmanna. I chociaż jestem dorosła, to na tak pięknie ilustrowaną książkę mam straszna ochotę! Właśnie, zwracacie uwagę na ilustracje? Dla mnie stare wydania książek są doskonałe. Same ilustracje zabierały w inny świat. Czasami wydaje mi się, że nowe wydania są takie płaskie..

Źródło: en.wikipedia.org

Źródło: en.wikipedia.org

Książka przedłuży Wasze magiczne Święta.

Opowieść wigilijna tak naprawdę nie jest powieścią tylko dla dzieci. Pokazuje przemianę skąpca Scrooge’a w wigilijną noc. Pojawiają się kolejno duchy: Duch Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Obecnych Świąt  i Duch Przyszłych… Do tej pory główny bohater była bardzo okrutny dla swoich pracowników i otaczających go ludzi. Myślał tylko o pomnażaniu majątku. Duchy pokazały mu jego przyszłość, jeśli się nie zmieni. Następuje przemiana wewnętrzna Scrooge’a. Książka niesie głębokie przesłanie, które jest uniwersalne i nie wiem czy nawet nie bardziej adekwatne do naszych czasów… Na pewno jest to dobra książka na Święta i na koniec roku w kontekście postanowień noworocznych.

Źródło: www.kulturalna.warszawa.pl

Źródło: www.kulturalna.warszawa.pl

Najbardziej magiczną powieścią dla dzieci wg mnie jest Dziadek do Orzechów. Aleksander Dumas po przeczytaniu tej powieści nazwał Dziadka do Orzechów „najpiękniejszą baśnią” i przetłumaczył ją na język francuski. Tę wersję przeczytał kompozytor Piotr Czajkowski i choreograf Marius Petipa i tak powstał najsłynniejszy balet, który również Wam gorąco polecam!

Czasami mam poczucie, że telewizja dostarcza swoim widzom tanią papkę. Kolejny raz Kevin sam w domu, idiotyczne programy telewizyjne, tak jakby nie było wartościowych bajek, baśni i filmów. Ot taka refleksja.

Jakie są Wasze ulubione świąteczne bajki, baśnie, książki?

danka-podpis